Witryna sprężarki

Na witrynie sprężarki.org.pl znajdą Państwo pełne informacje na temat sprężarek - kompresorów produkowanych przez koncern Atlas Copco. Witryna sprężarki umożliwia również zapoznanie się na bieżąco z nowościami na temat sprężarek oraz promocjami na kompresory Atlas Copco. Zintegrowano ją również z forum pneumatycznym co umożliwia zadanie innym użytkownikom pytań odnośnie sprężarek śrubowych i tłokowych Atlas Copco.

Energooszczędne dmuchawy śrubowe

Firma Atlas Copco wypuściła na rynek nową serię energooszczędnych dmuchaw śrubowych. Zaprezentowana na początku marca 2010 w Antwerpii (Belgia) seria ZS zapewnia 30% oszczędność zużycia energii w stosunku do dotychczas stosowanych dmuchaw wykorzystujących technologię lobową. Pojedyncza dmuchawa ZS jest w stanie zastąpić całą serię dmuchaw typu Rootsa. Wykorzystanie technologii śrubowej ma wg. Atlas Copco zapewnić olbrzymie oszczędności w wielu gałęziach przemysłu takich jak przemysł farmaceutyczny, tekstylny czy spożywczy. Duże oszczędności przewidywane są również w oczyszczalniach ścieków przemysłowych i komunalnych w których elektryczność zużywana przez dmuchawy powietrza stanowi nawet 70% łącznych kosztów elektryczności. Wysokie koszty generowane przez dmuchawy, wynikają z wykorzystania w oczyszczalniach bakterii przekształcających odpady organiczne na dwutlenek węgla, azot i wodę. Bakterie te wymagają ogromnych ilości powietrza, które trzeba wdmuchiwać do komór napowietrzających.

Koszty energii stanowią zazwyczaj 80% wszystkich kosztów eksploatacji dmuchawy przez cały okres jej użytkowania. Wraz z nowymi dmuchawami śrubowymi oferujemy obecnie pełny asortyment sprężarek i dmuchaw do wszystkich zastosowań i procesów poniżej 4 bar/58 psig. Oszczędność energii uzyskiwana dzięki urządzeniom śrubowym Atlas Copco zapewnia klientom wyraźną przewagę na bardzo konkurencyjnym rynku.
Chris Lybaert - Atlas Copco, prezes oddziału Oil-Free Air

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wykonała obliczenia, z których wynika że nawet 10% oszczędności energii w procesach uzdatniania wody pitnej i oczyszczania ścieków przyniosłoby zaoszczędzenie ok. 400 000 000 USD rocznie.

Niezawodne rozwiązanie energooszczędne

Dmuchawy ZS zostały zbadane w zestawieniu z dmuchawą trójlobową przez niezależny niemiecki instytut badawczy TÜV (Technische Überwachungs-Verein). Podczas badania wykonanego zgodnie z normą ISO 1217 okazało się, że dmuchawa ZS zużywa o 23,8% energii mniej niż dmuchawa trójlobowa przy ciśnieniu roboczym 0,5 bar(e)/7 psig i o 39,7% mniej przy ciśnieniu roboczym 0,9 bar/13 psig. Na wysoką wydajność dmuchaw ZS oprócz faktu zastosowania technologii śrubowej wpływa wbudowana skrzynia przekładniowa, układ olejowy i nowatorska zintegrowana konstrukcja, dzięki której urządzenie jest natychmiast gotowe do działania.


Dmuchawa ZS i zastosowane w niej śruby.

Atlas Copco bez przerwy dokonuje innowacji z myślą o umożliwieniu naszym klientom prowadzenia działalności produkcyjnej w sposób zrównoważony. To oni najwięcej skorzystają na tym, że najnowsza konstrukcja śrubowa pozwala osiągnąć oszczędność energii średnio 30% w porównaniu do tradycyjnych dmuchaw lobowych. Klienci firmy Atlas Copco mogą już dzisiaj zacząć korzystać z dmuchaw o przyszłościowej technologii.
Stephan Kuhn - Atlas Copco prezes ds. techniki sprężonego powietrza